Obrázek K článku Kradeže Pomocí Keyless

KRÁDEŽ AUTA POMOCÍ KEYLESS GO PŘÍSTUPU

Všichni to známe, dnes tolik oblíbená funkce bezklíčového ovládání zámků a startování vozidel. Stačí přijít k vozidlu, dotknout se kliky a máme otevřeno. Nastartování se provádí stejně komfortně, klíč není potřeba dolovat z kapsy nebo tašky. Řidič tak má přístup do vozu, aniž by musel hledat po kapsách klíč. Auto samo rozpozná, že sedíte uvnitř a povolí start motoru. Až sem pouze samá pozitiva. Tato komfortní funkce, kterou výrobci automobilů označují obchodními názvy např. KESSY (Keyless Entry, Start and exit System), Comfort Access, Smart Key System nebo Keyless Go, je nyní v oboru zabezpečení automobilů čím dál více skloňovanějším tématem. Funguje totiž tak, že pokud se klíč, který vysílá signál, nachází v okruhu 1,5 metru od řídící jednotky vozidla, dojde k ověření kódů a vůz se automaticky odemkne a poté povolí start. A jsme opět u toho. V dnešní době cokoliv, co něco vysílá nebo přijímá lze pomocí profesionálního vybavení okopírovat nebo prodloužit nahrát a podobně. Sofistikované skupiny zlodějů se ovšem snaží tento systém přelstít a využít jej ke krádeži automobilu způsobem, pro který se vžil odborný termín RSA (Relay-Station-Attacks), do češtiny se překládá jako útok zesílením signálu!

 

Představte si, že své vozidlo uzamknete chytrým klíčem a odejdete v klidu s pocitem, že auto je zamknuto a v bezpečí. Ale opak, je pravdou. Tato funkce v sobě skrývá, doslova, Trojského koně. Jeden z pachatelů jde s vámi, aniž si všimnete a např. v tašce, má zesilovač rádiových vln, který obelstí systém automobilu. Dojde k prodloužení signálu s algoritmem kódu. Jednotka vozidla si myslí, že klíč je v jeho bezprostřední blízkosti. Další zloděj (řidič), pak už stojí připraven u vozidla a po jeho odemknutí zcizeným, zesíleným signálem jednoduše nastartuje a odjede. Policie poslední čas eviduje zvýšený způsob této metody a ztráty mnoha vozidel. Se správným vybavením je to totiž naprosto jednoduché. Něco podobného se stalo nedávno na Hradecku, kde si majitel celou krádež zaznamenal pomocí kamery umístěné na domě. S vozidlem, které parkovalo přístupně na ulici, zlodějům stačilo prodloužit signál klíče, pomocí velké antény a zesilovače, umístěného ke vchodovým dveřím. Sledujte video níže, ano, tak jednoduché je přijít o své vozidlo. Není se čemu divit, že tyto zesilovače jsou nyní v základní výbavě každého zloděje, vždyť jeho pořízení přijde kolem 2 tisíc korun.

Jak ochránit vaše auto?

Pomocí zabezpečení IGLA je dálkové ovládání automobilu s elektronickým zamykacím a startovacím systémem Keyless, nekompromisně v bezpečí. IGLu nelze nijak načíst, zloděj se sice dostane do vozidla, ale NEODJEDE! Nepomůže ani výměna řídící jednotky, odolá kopírovanému klíči, načtenému klíči, dokonce, i když vám někdo ukradne z kapsy originální klíč, nelze odjet. Navíc IGLA díky komfortním funkcím umí automaticky deaktivovat, tolik proklínaný, START STOP systém.
Informujte se o podpoře vašeho vozidla, IGLA je nekompromisní řešení za přijatelnou cenu.